Kan man jobba med vad som helst med dyslexi?
Varför pratar vi så sällan om dyslexi i arbetslivet? Är det något som bara rör individen – eller är det faktiskt en arbetsplatsfråga?
Sanningen är att dyslexi påverkar mer än vi ofta tror. Inte bara för den enskilda personen, utan för hur vi organiserar arbete, tar vara på kompetens och bygger inkluderande arbetsmiljöer. Dyslektiker finns på alla arbetsplatser, oavsett om vi känner till det eller inte. När arbetsgivare förstår vad dyslexi innebär i praktiken kan vi skapa arbetsplatser där fler får arbeta utifrån sina styrkor – och där verksamheten samtidigt blir starkare.
Det handlar inte om begränsningar. Det handlar om att kompetenseffektivisera mera.
👉 Kan man arbeta med vad som helst om man har dyslexi?
👉 Bör man berätta om sin dyslexi i en arbetsintervju?
De här frågorna svarade jag på i ett samtal för en tid sedan i en podd hos Arbetsförmedlingen. Det blev ett viktigt samtal om ansvar, möjligheter och hur arbetslivet kan bli mer tillgängligt utan att tumma på professionalism eller krav.
Jag är nyfiken:
Vad är dina erfarenheter? Håller du med – eller ser du det annorlunda?
Hör poddavsnittet här:
https://arbetsformedlingen.se/play/podcast/jobbpodden/dyslektiker-har-styrkor-som-andra-inte-har
#dyslexi #dysleksi #dyslexia #dyslexistyrkor #dyslexiiarbetsrollen

